Nové nemocniční oddělení si vynutili občané i radnice 29.7.00 Rovnost
Neurologická jednotka intenzívní péče bude v provozu teprve od září 

BARBORA BUDÍNOVÁ 
BLANSKO. Novou neurologickou jednotku intenzívní péče a chirurgickou pohotovost si mohli včera v blanenské nemocnici prohlédnout ti, kteří se zúčastnili dne otevřených dveří. 
"V průběhu dvou měsíců se nám podařilo vybudovat iktovou jednotku s pěti neurologickými lůžky jednotky intenzívní péče. Ta by měla sloužit zejména pacientům s mozkovými příhodami. Postavili jsme také dalších patnáct akutních lůžek a chirurgickou pohotovost," řekl ředitel Nemocnice Blansko Ivan Kozák. Upřesnil, že stavba a přístrojové vybavení areálu, který bude postupně zprovozněn do 1. záři, přišel celkem na takřka osm miliónů korun. 
"Nemocnice slouží pro spádovou oblast Blanska, zhruba pro 60 tisíc obyvatel," uvedl Kozák s tím, že jen jednotku intenzívní péče, o kterou se rozšířilo oddělení se standardními lůžky, budou denně využívat v průměru dva pacienti. Chirurgická pohotovost v Blansku dva roky chyběla. Blanenská chirurgická pohotovost byla uzavřena i přes kritiku občanů v polovině roku 1998. Někteří lékaři totiž odmítali dále se střídat ve službách. Lékařům sloužícím na bývalé pohotovosti vadily zejména noční služby. Po uzavření pohotovosti tak museli občané okresního města Blanska a jeho okolí jezdit se zraněním kvůli ošetření až na chirurgii do patnáct kilometrů vzdálených Boskovic. "Obnovení pohotovosti si žádali nejen představitelé města, ale i občané. Problém s lékaři jsme vyřešili podpisem smlouvy s Fakultní nemocnicí Brno, která umožňuje, aby se její lékaři u nás střídali ve službách na pohotovosti," vysvětlil ředitel Kozák. Chirurgickou péči obyvatelům Blanska tedy poskytnou zkušení brněnští chirurgové, kteří se ve službách vystřídají ve třísměnném provozu. Společně s lékařem bude vždy k dispozici také vyškolená zdravotní sestra a sanitář. Později se počítá i se zaměstnáním pro internisty, anesteziology a další specialisty. "Pacient tak hned dostane tu nejlepší možnou akutní péči a nebude muset být převážen do vzdálených zařízení. Také velká část pacientů v rekonvalescenci po mozkových příhodách bude soustředěna v Blansku," dodal Kozák. Ve včerejší den odevřených dveří si návštěvníci měli možnost prohlédnout všechny nově vzniklé prostory blanenské nemocnice. 
Rovnost 29.7.2000 Místní zpravodajství.. 

zpět